Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content

Jak dbać o odzież z moheru?

Zainwestowałaś w przepiękny i miękki sweter z moheru. Wkładasz go, cieszysz się przyjemnym uczuciem ciepła, zachwycasz się każdą nową stylizacją. Jednak przychodzi moment, w którym musisz oddać odzież do odświeżenia i tu rodzi się pytanie – jak go prać? Okazuje się, że warto się nad tym zastanowić, bo źle pielęgnowany moher może całkiem stracić swoje walory, kształt oraz delikatność.

Moher nie jest tanim materiałem, ale wykonane z niego swetry mogą Ci służyć przez wiele lat. Wystarczy jedno spojrzenie czy jeden dotyk i wiesz już, że ta miękka, przyjemna w dotyku wełna jest warta swojej ceny! Inwestycja na pewno się opłaci, ale tylko pod warunkiem, że dowiesz się od razu, jak dbać o odzież z tego materiału. Kilka wskazówek znajdziesz poniżej.

Przechowywanie odzieży moherowej

Swetry najlepiej przechowywać na wieszakach. To gwarantuje im swobodne zwisanie, czyli niweluje ryzyko powstawania zagięć. Inną opcją jest składanie w kostkę. Tutaj jednak warto postarać się o dodatkowe zabezpieczenie odzieży przed molami. Szkodniki szczególnie upodobały sobie ten delikatny materiał, a ich inwazja na pewno pozostawiłaby na nim swój ślad. Dlatego w przypadku układania na półkach, czy w szufladach umieszczaj swetry w torbach foliowych lub próżniowych. Możesz też włożyć między nie saszetki lawendowe.

Jak prać moher?

Niezwykle delikatną wełnę pozyskiwaną z sierści kóz najlepiej jest prać ręcznie, koniecznie w delikatnym detergencie i letniej wodzie. Po wcześniejszym wypłukaniu, nadmiar wody dobrze jest wycisnąć w ręcznik.

Po praniu nie wkładaj swetra do suszarki mechanicznej! To prosta droga do sfilcowania odzieży i zmatowienia poszczególnych włókien. Najlepszym pomysłem jest rozłożenie ubrania na drugim suchym ręczniku na płasko.

Odpowiednio pielęgnowany i przechowywany sweter będzie cieszył Cię przez wiele lat. Warto poświęcić nieco energii na zaplanowanie procesów czyszczenia oraz ochrony przed molami i innymi szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. W razie zbicia się materiału lub rozciągnięcia możesz wypróbować domowe sposoby, które przywracają odzieży pierwotną formę, kolor oraz puszystość.