Jak prać wełniany sweter?
Wełna ma szczególne wymagania, jeśli chodzi o pielęgnację. Pranie i suszenie wykonanej z tego materiału odzieży powinno przebiegać w sposób zgodny z sugestiami producenta. Dlaczego to takie ważne? Bo jakiekolwiek błędy mogą skutkować zniszczeniem swetra. Jeżeli zależy Ci na jego długim użytkowaniu oraz atrakcyjnym wyglądzie, koniecznie poznaj wskazówki dotyczącego tego, jak prać wełniany sweter.
Jak prać sweter z wełny? Jak najrzadziej!
Ubrania z bawełny, czy poliestru można prać często nawet w celu ich odświeżenia. Ta zasada nie powinna być stosowana w przypadku swetrów wełnianych. W celu ochrony ich włókien należy ograniczyć zabiegi pielęgnacyjne do minimum, a w przypadku punktowych zabrudzeń, stosować czyszczenie ręczne tylko miejscowo.
Jak ograniczać ryzyko zabrudzenia swetra wełnianego? Wtedy, gdy jest to uzasadnione, nie nosząc go bezpośrednio na ciele, lecz wkładając wcześniej koszulkę, która wchłonie pot czy ochroni przed zabrudzeniem antyperspirantem. Przy rozpryskiwaniu perfum uważaj, aby nie znalazły się one na materiale, lecz bezpośrednio na skórze.
Jak prać wełniane swetry – w domu czy w pralni?
Sprawdzenie metki przed pierwszym praniem to podstawa. Być może producent zezwala wyłącznie na pranie chemiczne? Wtedy bezpieczniej jest oddać odzież do pralni, ale to dotyczy zwłaszcza płaszczy. W przypadku swetrów często dopuszczalne jest pranie ręczne w niskiej temperaturze, z dodatkiem delikatnego detergentu. Priorytetem pozostaje odświeżenie swetra, wywabienie plam i zapachów w taki sposób, aby nie zniszczyć nieodwracalnie włókien.
W jakiej temperaturze i jak prać wełniany sweter?
Przygotowujesz się do czyszczenia odzieży po raz pierwszy? Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak prać wełniany sweter, zadbaj o:
- optymalną temperaturę wody – powinna być raczej chłodna, nieprzekraczająca 30C,
- dobry, delikatny środek przeznaczony do prania wełny – powinien usuwać zabrudzenia, odświeżać, a zarazem pielęgnować delikatne włókna. Lepszym wyborem będzie płyn, który z racji swojej konsystencji dociera do trudno dostępnych miejsc, jest łatwy w równomiernej aplikacji i wreszcie wygodny w spłukiwaniu,
- suszenie – warto pomyśleć nie tylko o tym, jak prać sweter z wełny, ale też jak prawidłowo go suszyć. Jeżeli korzystasz z tradycyjnego sposobu suszenia to najpierw odciśnij sweter z nadmiaru wody za pomocą ręcznika. Potem rozłóż go na płasko na suszarce i czekaj aż wyschnie. Nie wystawiaj go na słońce, bo pod wpływem promieniowania włókna niemal na pewno ulegną skurczeniu.
Jeżeli decydujesz się na pranie w pralce, upewnij się, że wybrałeś właściwy program do tkanin delikatnych. W przypadku prania ręcznego, rób to bez pierścionków, które mogłyby zahaczyć i zaciągnąć włókna. Zapnij sweter na guziki i wywróć go na lewą stronę.
Jak uratować wełniany sweter?
Przestrzegałeś wszystkich zasad bezpieczeństwa, a jednak coś poszło nie tak? A może wcześniej nie wiedziałeś, jak prać wełniane swetry i w wyniku błędu ubranie skurczyło się lub zbiło? Na szczęście jest na to sposób! Podpowiadamy, jak uratować wełniany sweter:
- skurczony sweter rozciągniesz w zamrażalniku, przy pomocy gliceryny, żelazka parowego, a nawet odżywki do włosów,
- sfilcowany sweter namocz w wodzie z dodatkiem delikatnego szamponu dla niemowląt, a na koniec wypłucz w ciepłej wodzie.
Wiesz już, jak prać wełniane swetry, aby przez długi czas wyglądały pięknie. Teraz czas na znalezienie najmodniejszego fasonu!